טיפולים בתסמונת שחלות פוליציסטיות

שינה בן דוד | טיפול בתסמונת שחלות פוליציסטיות

 

שחלות פוליציסטיות - מה זה אומר?

תסמונת השחלות הפוליציסטיות (PCOS, PCO - Polycystic ovary syndrome) היא ההפרעה ההורמונאלית השכיחה ביותר בקרב נשים בגיל הפוריות ( 10%-5% מהנשים) והגורם השכיח ביותר להעדר ביוץ. למרות העדר ביוץ סדיר, התסמונת ניתנת לטיפול והסיכויים להיכנס בעקבותיו להריון גבוהים.

 

שחלות פוליציסטיות - הסימפטומים

התסמונת מתבטאת באופן שונה אצל נשים שונות ואף אצל אותה אישה בשלבים שונים של חייה. התסמינים במקרה של שחלות פוליציסטיות עשויים לכלול: מחזור לא סדיר, העדר ביוץ (אצל רוב הנשים עם שחלות פוליציסטיות נראה 4-3 מחזורים בשנה בלבד), אקנה (פצעונים), שיעור יתר בגוף, נשירת שיער הראש, משקל עודף, עלייה ברמת ההורמונים הזכריים (אנדרוגנים) בדם, ריבוי זקיקים בשחלות, עלייה ברמת ההורמון LH לעומת רמת ההורמון FSH , עלייה ברמת השומנים בדם, אי סבילות לסוכר ואף סוכרת.

 

שחלות פוליציסטיות - פתרונות הרפואה הסינית וצ'י קונג נשים

הטיפול ברפואה הסינית נקבע על פי אבחנה אישית של כל אישה וכולל: דיקור, צמחי מרפא, תזונה מתאימה והדרכה בעבודה בתנועה (תרגילי צ'י קונג מיוחדים לנשים).

הדיקור וצמחי המרפא תומכים בגוף ומאזנים אותו, ואין להם תופעות לוואי.

פעמים רבות נשים הסובלות משחלות פוליציסטיות נמצאות במתח רב, ולכן אני אוהבת לשלב בטיפולים, בזמן הדיקור במחטים, הילינג, שמרגיע מאוד ומשרה שקט עמוק.

תרגילי הצ'י קונג לנשים, בהן אני מתמחה, תורמים גם בהיבט של רוגע וגם בעבודה החשובה על האגן. בחלק מהתרגילים אנחנו מעסות נקודות דיקור שרלבנטיות לשחלות וגם כאלה שקשורות למטבוליזם סוכר-אינסולין. בנוסף אני מקיימת עבודה על מרידיאן הכבד (הקו שמחבר את נקודות הדיקור), שחיוני לתהליך ההורמונאלי של המחזור וגם לתהליך מטבוליזם השומן.

 

מקרה לדוגמא: ש', בת 34, הגיעה אלי עם אבחנה של שחלות פוליציסטיות.  עם ההפסקה בלקיחת גלולות הופיעו שיעור יתר, אקנה ומצבי רוח.

לאחר 2 טיפולי דיקור ושבוע שלקחה צמחי מרפא, כבר ניכר שיפור במספר סימפטומים שהפריעו לה קודם: הלכה הרבה פחות לשרותים, לא התעוררה לשרותים בלילה, נעלם אי השקט וכבר לא היה לה קר.

כעבור שבועיים נוספים הגיע מחזור באופן טבעי. כעבור חודשיים נכנסה להריון.

 

שלך ובשבילך,

שינה בן דוד | רפואה סינית, התמחות בגניקולוגיה וצ'י קונג נשים