טיפול טבעי בכאבי מחזור - כי זה מה שהרופאים לא מספרים על הגלולות

כאבי מחזור - מה זה אומר?

מחזוריות הווסת היא תהליך טבעי של הגוף שאמור לעבור בצורה חלקה ובלתי מורגשת. עם זאת, עבור נשים רבות ימי הווסת או הימים שלפני הופעת הדימום מלווים בכאבים המקשים על התפקוד היום יומי שלהן ופוגעים בהתנהלותן באופן משמעותי. בסקר שעשתה חברת תרופות גדולה, עלה ש- 93% מהנערות סובלות מכאבי מחזור ו-50% מהן משתמשות בכדורים להקלה על הכאבים.

 

כאבי מחזור - הטיפול הקונבנציונאלי

חשוב לציין שיש מספר פתולוגיות אשר גורמות לתופעה של כאבי מחזור, וחשוב לברר שהן לא הגורם לכאבים:

• אנדומטריוזיס, בה הרקמה של רירית הרחם מתפשטת אל מחוץ לרחם וגורמת לכאבים שיכולים להיות חזקים, ואף להימשך תקופה ארוכה יותר מכאבי מחזור רגילים.

• גידולים ברקמת שריר הרחם (שרירנים), עשויים להיות מלווים בהטלת שתן תכופה ואף יציאות תכופות.

• זיהומים בדרכי השתן.

• שימוש בטמפונים או בהתקן תוך רחמי.

• בגילאי 40 עד 50 כאבי מחזור יכולים להופיע כתוצאה מדלקת ברחם, בשחלות או בחצוצרות. במקרים של דלקות מסוג זה יצטרפו לכאבים סימפטומים נוספים כגון חום, כאבי גב, צמרמורות, כאב לאחר קיום יחסי מין וריבוי הפרשות מהנרתיק.

אם כך, במידה ומתלווים לכאבי המחזור סימפטומים נוספים או חריגים במשך הזמן שלהם או בעוצמתם מומלץ לעשות ברור עם גניקולוג.

במידה והמסקנה אחרי הברור היא שאלו כאבי מחזור "בלבד", אני ממליצה לבוא ולטפל בהם בדרכים טבעיות שאינן מזיקות לגוף, והן אף מהנות.

 

כאבי מחזור - פתרונות הרפואה הסינית וצ'י קונג נשים

הרפואה הסינית עוזרת להקלה על כאבי מחזור ועל שאר הסימפטומים שמופיעים לקראת מחזור (תסמונת קדם ווסתית אוPMS ) באמצעים של דיקור וצמחי מרפא סיניים. בטיפול שלי בכאבי מחזור אני משלבת גם הילינג וממליצה על תרגילי תנועה שנקראים צ'י קונג נשים.

לפי אבחנת דופק והתבוננות בלשון ובכל הגוף, ומתוך שיחה עם המטופלת ניתן לאבחן במונחים של הרפואה הסינית מהו חוסר האיזון הגורם לכאבי מחזור אצל כל אישה. לדוגמא, ייתכן וזה נובע מתקיעות וחוסר זרימה תקינה של האנרגיה והדם בגוף. במצב כזה יש פעמים רבות מתח רב בגוף שיכול להתבטא גם בחגורת כתפיים תפוסה, מיגרנה, מצבי רוח, עצבנות ועוד. כשמניעים ופותחים את הזרימה, האישה תרגיש שיפור כללי וגם שאר הסימפטומים ייעלמו כלא היו.

בנוסף לכלים של דיקור וצמחי מרפא סיניים, לחוסר איזון זה מסייעים מאוד גם טיפולי הילינג ותרגילים של צ'י קונג נשים.

 

כאבי מחזור - טיפול באמצעות הילינג

במפגשי עם אנשים אני רואה שכל אחד זקוק למקום של רוגע ועזרה בהפחתת הלחץ של חיי היום יום. על אחת כמה וכמה נשים שסובלות מדי חודש בחודשו מהתופעה של כאבי מחזור, מיגרנה ושאר הסימפטומים הנלווים אליהם. באמצעות הילינג, המטופלת נכנסת למצב של רוגע, שעוזר גם להורדת המתח מחגורת הכתפיים והעורף. בנוסף אני מדריכה את המטופלות איך להשתמש בהילינג בעצמן להקלת כאבים וסימפטומים של כאבי מחזור

.

כאבי מחזור - טיפול באמצעות צ'י קונג נשים

תנועות צ'י קונג רבות עובדות באופן ישיר על המרידיאנים (הקווים שמחברים את נקודות הדיקור), שמזרימים את האנרגיה בגוף ומשחררים מתחים:

• חלק ניכר מהתנועות מניעות את האגן, כך שהן משפיעות על אזור הרחם עצמו ועוזרות לזרימת דם חלקה יותר.

• התרגול עובד על איזון גוף נפש ומביא לשקט נפשי, דבר שעוזר מאוד לטפל בסימפטומים הרגשיים, שפעמים רבות הם חלק מהתסמונת של כאבי מחזור, וכן למיגרנה.

• בתוך התרגול של צ'י קונג נשים מרגישות חמימות מתפשטת בגוף, וכידוע חום עוזר לזרימה טובה יותר (נערות רבות מדווחות שהן משתמשות באמבטיות חמות לשם כך).

• התרגול מעורר חיוניות רבה ובכך עוזר לעייפות שמלווה לפעמים כאבי מחזור.

 

חוסר איזון נוסף יכול לנבוע מחולשה של אנרגיית הגוף ואף של דם (לא בהכרח אנמיה לפי המדדים של רפואה מערבית). במצב כזה חשובים מאוד צמחי מרפא סיניים אשר יעילים מאוד בחיזוק האנרגיה והדם, ואני מרכיבה לכל מטופלת פורמולה אישית של הצמחים בהתאם לצרכים שלה.

 

שלך ובשבילך 

שינה בן דוד | טיפולים ברפואה סינית ומורה לצ'י קונג נשים