פוריות - נשים וגברים

 

טיפולי פוריות - מה זה אומר?

בכדי להיכנס להריון טבעי, שיסתיים בלידה של תינוק בריא, יש צורך במספר רב של מרכיבים שיתפקדו בצורה אופטימאלית:

מבחינת האשה: מחזור סדיר עם ביוץ תקין, רירית רחם שמתעבה לעובי מתאים כדי לקלוט את העובר ושתהיה השרשה טובה שלו, ומצבה הכללי של האשה (גופני ונפשי), שמאפשר את שמירת העובר והתפתחותו התקינה לאורך כל ההיריון.

מבחינת הגבר: איכות זרע תקינה בכל המדדים החשובים - כמות הזרע, כושר התנועתיות שלו ואיכות הזרעונים מבחינת צורתם.

עם זאת, גם כשכל הגורמים הנ"ל נראים תקינים, יש מקרים רבים של בעיות פריון המוגדרים כ"לא מוסברים". הרפואה המערבית אינה מוצאת ממצא פתולוגי שיסביר את הקושי להיכנס להריון או את ההפלות החוזרות, בעיקר בשליש הראשון להריון.

לצד הטיפולים ההורמונאליים העומדים בחזית הטיפול הקונבנציונאלי בחוסר פוריות, מציעה הרפואה הסינית כלים אבחנתיים וטיפוליים המאפשרים לאבחן את חוסר האיזון שמשפיע על היכולת להרות ולשמור על הריון תקין. הרפואה הסינית מציעה לטפל בחוסר פוריות באמצעות: דיקור, צמחי מרפא סיניים, יעוץ תזונתי, ואני באופן אישי מטפלת גם באמצעות הילינג ודרך עבודה בתנועה שנקראת צ'י קונג, המותאמת במיוחד לנשים.

 

 

טיפולי פוריות - הטיפול הקונבנציונאלי

טיפולי פוריות במסגרת הרפואה הקונבנציונאלית כוללים לרוב מתן הורמונים לאישה.

מחקרים שנערכו בארה"ב מדווחים על כ-14% של טיפולים הורמונאליים שהסתיימו בלידות מוצלחות, בעוד בישראל דווח על כ- 16% הצלחה. כמו כן, נרשמה ירידה בשיעורי ההצלחה למחזור טיפולים לאחר גיל 35 ובמיוחד לאחר גיל 40: בגילאי 41-40 אחוז ההצלחה היה 10.6%, בגילאי 42-41 - 7.7% , ובגילאי 42-43 ירד ל- 5.6%.

להורמונים שניתנים לנשים יש פעמים רבות תופעות לוואי שונות:

• איקקלומין גורם לירידה בעובי הרירית, מה שמקטין את סיכויי הקליטה של הביצית המופרית.  Gonal-F וגם הורמונים אחרים עשויים לגרום לגירוי יתר שחלתי.

• פעילות היתר שנגרמת ע"י ההורמונים עלולה לייצר סכנה של פגיעה ברירית צוואר הרחם וכתוצאה מכך ירידה בסיכוי תאי הזרע להפרות את הביצית.

• הטיפול ההורמונאלי גורם לאי שקט ואף דיכאון, עצבנות וכאבי ראש.

• תוצאה נפוצה של טיפולים הורמונאליים היא הריונות מרובי עוברים שגורמים ללידות מוקדמות ולאחוז גבוה יותר של פגים.

בנוסף לכך קיימת השאלה לגבי הקשר בין הטיפולים ההורמונאליים בפריון להופעה של סרטן שד בשלבים מאוחרים יותר. בינתיים קשר זה לא הוכח מחקרית, אבל בגלל העובדה שיש סוגים של סרטן שד אשר קשורים קשר הדוק לאסטרוגן, ובטיפולי פוריות נשים מקבלות מינונים גבוהים של אסטרוגן, יש הטוענים שקיים קשר ביניהם.

חשוב לציין, כי במקרים בהם אישה מקבלת טיפולים הורמונאליים, יש אפשרות לשפר את סיכויי הצלחתם עם טיפולים של דיקור וצמחי מרפא סיניים במקביל. מחקרים שונים הוכיחו כי לדיקור תרומה משמעותית בהשרשת העובר, וההסבר הוא בכך שהדיקור עוזר להורדת המתח שבו נמצאת האשה וכן מגביר את זרימת הדם לרחם (ד"ר עופר כספי).

 

טיפולי פוריות - פתרונות הרפואה הסינית וצ'י קונג נשים

בין אם מצב הזוג מוגדר כ"לא מוסבר" ע"י הרפואה המערבית, ובין אם מוצאים פתולוגיות כגון: תסמונת שחלות פוליציסטיות, היעדר מחזור, היעדר ביוץ וכו', אני מסתכלת על האשה דרך הכלים של הרפואה הסינית, אשר מציגים מצבים של חוסר איזון, שאינם באים לידי ביטוי בבדיקות המערביות.

בנוסף לאבחנה דרך בדיקת דופק והתבוננות בלשון ובגוף באופן כללי, שיחה עם האשה מספקת נתונים רבים שיש להם משמעות. לדוגמא, אופי הווסת והסימפטומים שמלווים אותה נותנים אינדיקציה לגבי זרימת הדם בגוף האשה - מה שמנבא את אופי זרימת הדם לרחם, ומכאן את איכות הרירית שנבנית בו. תופעות PMS (עצבנות, מצבי רוח, צורך מוגבר למתוק, כאבי מחזור), שמופיעות לקראת הווסת אצל נשים רבות, מעידות על חוסר איזון שיכול להקטין את הסיכוי להיכנס להריון ואף להגביר את הסיכוי להפלה.

לכן בטיפול של הרפואה הסינית אני מתייחסת לכל הנתונים האלה ומאזנת אותם בעזרת דיקור וצמחי מרפא סיניים

.

צ'י קונג נשים:

דרך חשובה נוספת היא של עבודה בתנועה, ולכן אני גם מלמדת תרגילים של צ'י קונג נשים, אשר פותחו במיוחד עבור נשים. התרגילים מתמקדים באזור האגן ומגבירים את זרימת הדם אל האגן ואל אברי הרבייה. חלק מהתנועות הן עיסוי של המרידיאנים (הקווים שמחברים את נקודות הדיקור), שחשובים לזרימת הדם וגם לשחרור מתחים בגוף. העבודה כוללת הקשה על נקודות דיקור בבטן שנמצאות מעל השחלות והרחם וכן עיסוי של מרידיאן העיבור, שמחבר את הלב והרחם ועוד.

תרומה חשובה נוספת של צ'י קונג נשים הוא ההרגעה. אי יכולת להיכנס להריון מכניסה את שני בני הזוג למתח, תסכול, אי ודאות ונדודי שינה. תרגילי צ'י קונג נשים עוזרים לנקות את הראש מהמחשבות המעיקות והמטרידות לאורך התהליך הארוך, שיכול להימשך גם שנים. התנועות הן פשוטות וקל לזכור אותן, כך שאשה יכולה להשתמש בהן גם בבית כדרך של טיפול עצמי בתנועה

.

הילינג:

בגלל החשיבות שאני מייחסת לאיזון גוף נפש, אני מקדישה לכל מטופלת ומטופל את כל שעת הטיפול, ואיני מטפלת באנשים שונים במקביל, כפי שנוהגים רוב המטפלים בדיקור. בזמן שהמחטים נמצאות בגוף אני עושה טיפול הילינג, אשר עוזר למטופלים להגיע לשקט נפשי עמוק. אנשים מצפים לטיפולים אלה בלי קשר לטיפול בדיקור, כי כולנו זקוקים לאיזון פנימי בתוך העולם התחרותי והמלחיץ שבו אנו חיים. על אחת כמה וכמה זוגות שנמצאים בתהליך המלחיץ של טיפולי פוריות.

 

הטיפול בהפלה טבעית:

הסטטיסטיקה גורסת ששליש מההריונות שנקלטים בטיפולי פריון מסתיימים בהפלה טבעית. חשוב לדעת שהרפואה הסינית יכולה לתמוך בהריון ולהגדיל את הסיכויים לשמור עליו עד ללידה תקינה. בהריונות כאלה אני נוהגת לתת לאשה ב- 3 החודשים הראשונים להריון צמחי מרפא סיניים, אשר באופן כללי מחזקים את האנרגיה שלה ואת יכולת הגוף להחזיק את ההריון. בכל המקרים שנשים פנו אלי עם בעיה של הפלות טבעיות חוזרות (גם מהריונות טבעיים), הצלחנו בעזרת צמחי המרפא הסיניים לשמור על ההריונות עד ללידות של תינוקות בריאים

.

תזונה לשיפור פריון:

כחלק מהטיפול האישי בכל מטופלת אני נותנת המלצות לתזונה שמותאמות לכל אחת לפי האבחנה שלה, לצד הנחיות כלליות שטובות לכלל הנשים

.

שיפור איכות הזרע של הגבר:

איכות הזרע של גבר נבדקת לפי 3 מדדים עיקריים: כמותו, תנועתיותו, ותקינות צורת הזרעונים. לרפואה המערבית אין דרך לשפר את איכות הזרע בתהליך היווצרותו, ולכן יש צורך לעשות השבחה, כלומר לעשות הזרעה תוך-רחמית או אף הפריה חוץ-גופית במקרים חמורים יותר, הדורשת מתן הורמונים לאשה, גם אם אצלה הכל תקין.

חשוב לזכור גם שההשבחה אינה משפרת את איכות הזרע, אלא פשוט מביאה לריכוז גבוה יותר של הזרעונים התקינים, אם קיימים כאלה. כפי שראינו קודם, יש חסרונות לטיפולים ההורמונליים, ולכן מומלץ ביותר להגיע לטיפולים של רפואה סינית, שכן בעזרת דיקור וצמחי מרפא סיניים אפשר לשפר את איכות הזרע תוך כדי תהליך היווצרותו בגוף הגבר.

 

שלך ובשבילך,

שינה בן דוד | מטפלת ברפואה סינית ומורה לצ'י קונג נשים